Memur

2020 Güncel Vaiz Maaşları Ne Kadar?

2020 vaiz maaşları miktarı yapılmış olan enflasyon zammı sonrası 4.892 Türk lirası ile 4.907 Türk lirası arasında değişmektedir. Vaizlerde camilerin olmazsa olmaz meslek gruplarından bir tanesidir. Günümüz camilerinde vaiz, imam ve müezzin olmak suretiyle 3 ayrı meslek sınıfı olduğunu da unutmamak gerekmektedir.

 

Vaiz maaşlarında ¼ derece aylık maaş 4.415 Türk lirası idi. Yapılmış olan %5,44 oranında 2020 enflasyon farkı zammı ile beraber 4.907 Türk lirası’ye yükselen vaiz maaşları, derece ve kıdem doğrultusunda farklılık göstermektedir.

Vaiz Maaşlarını Etkileyen Faktörler

 

Vaizlik maaşını neler etkiler sorusunun yanıtı, devlet kurumlarında vazife alan vaizler için kıdem, evli veya bekar olma durumu, çocuk sayısı ve hizmet senesi olarak verilebilir. Bu bilgiler ekseninde hizmet yıllarına göre alınması öngörülen net aylık maaş tutarları şu şekildedir:

 • 24 sene ve üstü hizmet yılına sahip ¼ derecesindeki vaiz, 2019 senesinde 4. 500 Türk lirası aylık maaş alacaktır.
 • 23 sene ve üstü hizmet senesi bulunan 1/3 derecesinde görev alan vaiz, 2019 senesinde 4. 440 Türk lirası aylık maaş alacaktır.
 • 22 sene ve üstü hizmet senesi bulunan 1/2 derecesinde görev alan vaiz, 2019 senesinde 4. 430 Türk lirası aylık maaş alacaktır.
 • 21 sene ve üstü hizmet senesi bulunan 1/2 derecesinde görev alan vaiz, 2019 senesinde 4. 425 Türk lirası aylık maaş alacaktır.
 • 20 sene ve üstü hizmet senesi bulunan 2/3 derecesinde görev alan vaiz, 2019 senesinde 3. 300 Türk lirası aylık maaş alacaktır
 • 19 sene ve üstü hizmet senesi bulunan 2/2 derecesinde görev alan vaiz, 2019 senesinde 4.290 Türk lirası aylık maaş alacaktır.
 • 18 sene ve üstü hizmet senesi bulunan 2/1 derecesinde görev alan vaiz, 2019 senesinde 4. 180 Türk lirası aylık maaş alacaktır.
 • 17 sene ve üstü hizmet senesi bulunan 3/3 derecesinde görev alan vaiz, 2019 senesinde 4. 250 Türk lirası aylık maaş alacaktır.
 • 16 sene ve üstü hizmet senesi bulunan 3/2 derecesinde görev alan vaiz, 2019 senesinde 3. 240 Türk lirası aylık maaş alacaktır.
 • 15 sene ve üstü hizmet senesi bulunan 1/3 derecesinde görev alan vaiz, 2019 senesinde 750 Türk lirası aylık maaş alacaktır.
 • 14 sene ve üstü hizmet senesi bulunan 4/3 derecesinde görev alan vaiz, 2019 senesinde 4. 130 Türk lirası aylık maaş alacaktır.
 • 13 sene ve üstü hizmet senesi bulunan 4/2 derecesinde görev alan vaiz, 2019 senesinde 4. 130 Türk lirası aylık maaş alacaktır.
 • 12 sene ve üstü hizmet senesi bulunan 4/1 derecesinde görev alan vaiz, 2019 senesinde 4. 120 Türk lirası aylık maaş alacaktır.
 • Mesleğe yeni başlayan ve 9/1 derecesinde bulunan bir vaiz 2019 senesinde 3. 750 Türk lirası aylık maaş alacaktır.

 

 

Vaizlik Maaşında Çalışma Alanı Farkları

Vaizlik maaşında görev yerinin önemi kurumda çalışma ve camide görev alma olarak değişiklik göstermektedir. Kurum vaizleri yaptıkları faaliyetler üzerinden ücretlerini alırken, cami vaizleri standart miktara tabi olmaktadır. Bunun yanında yapılan faaliyetler dahilinde görev alınma, halkı bilgilendirme çalışmaları şeklinde etkinliklerin il Diyanet İşleri Başkanlığı’na bildirilmesi durumunda ek para alınabilmektedir. Bilgilendirme çalışmaları esnasında talep duyulan materyaller ve yapılan harcamalar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca karşılanmaktadır.

 

Vaizlik Mesleği Çalışma Saatleri

Vaiz kaç saat çalışır sorusunun cevabı belirsizdir. Haftanın, biri cuma olmak üzere 5 günü vaaz vermekle görevli olan vaizler, öğlen ya da akşam namazları sonrasında vaaz vermekle yükümlüdür. Bunun haricinde müftünün olmadığı yerlerde müftü yerine vekalet eden vaizler için çalışma saatleri karmaşık olmaktadır. Genellikle her namaz vakti imamla beraber namaz kıldıran vaizler, namaz vakitleri haricinde ilçe müftülüğünde bulunmak mecburiyetindedir. Genellikle devlet memuru olarak sabah namazı ve yatsı namazı dışında 8 saat boyunca görevlerinin başında olmakla mükelleftirler. Halk tarafınca çıkmaza girilen konularda sorulan sorulara cevap vermek için  belli günler ilan eden vaizler bulunduğu gibi, müftü yerinde olduğu sürece camide kalan ve cemaatle zaman geçiren vaizler de bulunuyor.

 

Kurumlarda görev alan vaizler için de aynı çalışma saatleri geçerli olmaktadır. Diyanet işlerine bağlı binalarda görev alan vaizler, üslerinden birinin yerinde olmaması halinde onun işlerini yürütme ve telefonlara bakma gibi görevleri yerine getirmekten sorumludur.

Vaizlik Mesleği İş Tanımı

Vaiz ne iş yapar, sorusunun yanıtı şudur:

 • Her türlü vasıtadan faydalanarak toplumu dini konularda bilgilendirmek, rehberlik hizmeti arz etmek vaizin görevleri arasındadır.
 • Ramazan ayı ve dini günler dışında haftada beş defa biri Cuma olmak üzere müftülükçe belirlenmiş olan yerlerde vaaz vermek vaizin görevlerindedir.
 • Aile ve rehberlik bürosunda fetva hattında ve irşat programlarında vazife almak vaizin sorumluluğundadır.
 • Görevli bulunmuş olduğu bölgenin dini, kültürel yapısı, sosyal özellikleri kapsamında fert ve toplum davranışları üzerine analizlerde bulunarak ihtiyacı tespit etmek ve aksaklıkları gidermek için çalışmalarda bulunmak vaizin görevleri arasında yer almaktadır.
 • Bulunmuş olduğu bölgenin ihtiyaçları dahilinde sosyal yardım projeleri hazırlamak ve yardım edeceklerle yardıma ihtiyaç duyanları birleştirmek vaizin sorumluluğudur.
 • Görevlendirmelerin çıkması durumunda şehir içerisinde ve çevre şehirlerde seminer ve konferanslara katılmak vaizin sorumluluğudur.
 • Gerektiğinde Kur’an kursları ve eğitim programları düzenlemek vaizin görevleri içinde yer almaktadır.
 • Vaizlik, bulunulan vilayete göre baş vaiz, uzman vaiz şeklinde mertebelere ayrılabilir, ancak bütün vaizler görev ve sorumluluklarını yerine getirmek mecburiyetindedir.

 

 

Vaizlik Mesleği İçin Gerekli Şartlar

Vaiz olacak kişide bulunması gerekli özellikler 657 sayılı kanun çerçevesinde belirlenmiş olan vaizlik şartlarını taşımaktır. Bu şartlar şu biçimde sıralanabilir:

 • Dört senelik dini yükseköğrenim mezunu olmak,
 • Erkek adaylar için ihtisas kursunu başarı ile tamamlamış olmak,
 • Başbakanlıkta en az 2 sene çalışmış olmak,
 • Memuriyette adaylığı ortadan kalkmış olmak,
 • Memuru olmak,
 • Diyanetin düzenlemiş olduğu vaizlik sınavının yazılı ve sözlü aşamalarını geçmiş olmak

Bu şartları karşılayan adaylar vaiz aylık maaşı almaya hak kazanacaktır.

Vaizlik Mesleği Atanma Durumu

 

Vaiz olarak atanmak için ilk olarak Kpss’ye girmek gerekmektedir. Gerekli puanı alan adayların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca düzenlenen yazılı alan sınavına girer. Bu sınavda elemelerin neticesinde başarılı kabul edilmiş olan adaylar ardından sözlü mülakata girerler. Mülakat sonucuna bakarak atamalar gerçekleştirilir. Meb’e bağlı çalışan mesleklerden de vaizliğe kaydırmaların yapılması, vaizlik mesleğine atanmayı zorlaştırmıştır. Vaiz adayların yapılan bütün sınav ve mülakatlardan yüksek puanlar almaları gerekmektedir.

Vaizlik Mertebeleri

Vaiz türleri 3 tane olarak mevzuatta belirlenmiştir:

 • Uzman Vaizler: Göreve yeni başlayanlara destek olmak ve topluma irşat hizmetlerinde bulunmak bu vaizlerin görev ve sorumluluğundadır. Eğitimler düzenlemek ve eğitimlerde konuşmacı olarak rol almak görevlerini yerine getirmekle sorumludur.
 • Baş Vaizler: Hutbe ve vaaz hazırlama, olağanüstü hallerde irşat ve bilgilendirme hizmetlerinde bulunmak, etkinlikleri düzenlemek bu vaizlerin görevleri içerisinde yer almaktadır.
 • Cezaevi Vaizleri: Görevlendirildikleri ceza infaz kurumlarında Cuma hutbelerini okumak, tutuklu ve hükümlülerin dini mevzularda merak ettikleri sorulara cevap vermek gibi görevleri yerine getirirler. Müftülük tarafınca belirlenmiş olan program dahilinde her hafta cuma günü cezaevinde vaaz verme yükümlülükleri bulunuyor.

2020 Senesi İmam ve Vaiz Maaşları

İmam ve vaizler arasındaki aylık maaş farkı aksi düşünülse de vaizlerin daha çok para aldıkları maaşlardır. İmamlar 25 yıldan fazla hizmet senesine eriştiklerinde vaiz aylık maaşlarıyla aralarındaki  fark 1000 Türk lirası’yi bulabilir. Görev tanımı anlamında da farkları bulunmakta olan bu iki meslek grubunda boş vakitlerinde müftü yerine ikamet etme görevi vaizlere verilirken, namaz kıldırma görevi imamların görevi olmaktadır. İş  tanımları yaklaşık olsa da vaiz maaşları daha fazla olmaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu