Memur

2020 Güncel Mübaşir Maaşları Ne Kadar, Şartları Nelerdir ?

Mübaşir maaşları 2020 yılında enflasyon oranlarına bakılarak belirlenmiştir. 2020 senesi mübaşir aylık maaş zammı %5,49 olarak belirlenmiş ve buna nazaran arttırılmıştır. Buna göre en düşük mübaşir aylık maaşı 3,927 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

 

Kamu kurum ve kuruluşlarına devlet memuru alımları için KPSS puanları oldukça mühimdir. Mübaşir kadrosu bu gibi dolmaktadır. Bu alımlarda ilgi görmüş olan kadroların başında ise mübaşirlik gelmektedir. Mübaşirler, Adalet Bakanlığı bünyesinde vazife almaktadır. Adalet Bakanlığı’na bağlı olan Adli Yargı Komisyonları tarafınca mübaşirler atanmaktadır. Mübaşirler; mahkeme öncesi ve sonrası işlemleri yapmaktadır. Duruşmanın sağlıklı biçimde yürümesine deste olan personellerdir. Bunun yanı sıra sanık, şahit çağrılarının yapılması için de vazife alır. Maaşları da bir takım unsurlara bakılarak belirlenmektedir.

 

Mübaşir Ne İş Yapar?

 

Mübaşir iş tanımı davacı ve davalıyı salona çağırmaktan öte çok fazla ve mühimdir. Buna nazaran mübaşir görevleri ise:

 • Yapılacak olan duruşmada tarafları salona çağırma işlemlerini yapar.
 • Mahkeme salonunda duruşma öncesi disiplini sağlar.
 • Dava taraflarının sunacakları bilgi ve belgeleri hakime aktarır.
 • Mahkeme salonunda yapılan duruşma esnasında konuşmak isteyen kişiler için karar verme görevlerini tamamlar.
 • Yapılan duruşmaların herhangi bir sebep dolayısı ile ertelenmesi durumunda davalılara iletmeyi sağlar.
 • Mahkemeye bağlı olan posta işleri bitirir.
 • Mahkeme salonunda eğer gizli bir duruşma olacak ise gizli olduğuna dair bilgi levhaları asar.
 • Resmi üniformaya sahip olur ve bu şekilde vazife alır.
 • Bunun yanı sıra mübaşirler kanunda yürürlükte olan yasal vazifelerini de yerine getirmelidir.

Mübaşir Görevleri Nedir?

Mübaşir görevleri oldukça ehemmiyet teşkil etmektedir. Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak atanan mübaşirler, en az lise mezunu olmalıdır ve tutanak bilme yetisine sahip olması gerekmektedir. Mübaşirlerin görevleri ise:

 

 • Mahkeme öncesinde ve sonrasında işlemlerin yapılmasını sağlanır,
 • Duruşmaların sağlıklı şekilde yürümesine destek olur,
 • Sanık, tanık çağrılarının yapılmasını sağlamak,
 • Duruşma dosyaları hakime iletmek,
 • Katip ve hakim arasındaki koordinasyon kurmak,
 • Duruşma salonundaki kimselere yerleri gösterilir,
 • Duruşmalara dair bilgilendirme yazılar hazırlaması,
 • Bu bilgilerin takibi sağlamak,
 • Duruşmaya yönelik bütün işlemler için etken rol almaktadır.


Mübaşir Olma Şartları

Mübaşir olma şartları de yasalara bakılarak belirlenmiştir. Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışan mübaşirler ve kamuya ilk kez atanacak olan kişilerde aranan genel şartlar 657’ye uygun olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra mübaşirlerin:

 • En az lise mezunu olması gerekiyor.
 • Mesleki ilgi ve öğrenmeye açık olması gerekiyor.
 • Yoğun ve stresli çalışma ortamlarına karşı hazır olması gerekmektedir.
 • Gerektiği durumlarda mesaiye kalabilmesi gerekiyor.
 • KPSS puanlarının yeterli olması gerekiyor.

 

Kamu Personeli Seçme Sınavı puanı bu alanda en mühim faktör olmaktadır. Bu puanları yeterli olmayan bireylerin ataması yapılmamaktadır.

Mübaşir KPSS Şartları Nedir?

Mübaşir Kpss puanları en düşük 70 olması gerekmektedir. Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak vazife alan mübaşirlerinin başvuru öncesinde ve başvuru sonrasında baraj puan şartının değiştirilmesi gerekiyor. Temel olarak başvurularda adayların en düşük 70 puan almaları gerekiyor. Buna bakılarak mübaşir maaşları 2 Bin 800 Türk lirası ve 2 Bin 900 Türk lirası arasında değişkenlik göstermektedir. Uygulanacak olan maaşlar ve zam oranları ise buna nazaran belirlenmektedir. Bütün memurlarda olduğu şeklinde 2019 yılında mübaşirler için de aylık maaş düzenlemeleri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra lise veya ön lisans mezunu olan ve GİH sınıfında bulunmakta olan mübaşirler, unvanlı ve kadrolu durumlarına bakılarak aylık maaş almaktadır. Net aylık maaş tutarları ise her derece ve kademeye bakılarak belirlenmektedir. Buna göre:

 • Derece ve kademesi 2/6 olan mübaşirler 4.006 Türk lirası almaktadır.
 • Derece ve kademesi 2/5 olan mübaşirler ise 4.001 Türk lirası almaktadır.
 • Kademesi ¼ olan kimseler 4.063 Türk lirası aylık maaş almaktadır.

Mübaşir Maaşları Ne Kadardır?

Mübaşirin aylık maaşı her yıl enflasyon oranlarına bakılarak artmakta veya azalmaktadır. Her meslek grubunda olduğu şeklinde bu işi yapmak istemekte olan kişileri de en fazla ilgilendiren konuların başlangıcında mübaşir maaşları gelmektedir. Mübaşir maaşları 2020 yılında yapılacak zamlar ile birlikte 3,921 Türk lirası arasında değişkenlik göstermektedir. Bu net maaşlara ilave olarak ödenekler ve hizmet paraları da aylık maaş oranlarını etkilemektedir.

 

 

Mübaşir Atamaları

Mübaşir ataması her yıl yapılmaktadır. Türkiye’de her ilde ve her ilçede adliyeler bulunuyor. Bu adliyelerde ise hakim, savcı, zabıt katibi ve mübaşirler vazife almaktadır. Bundan ötürü da her yıl mübaşir ihtiyacı da git gide artmaktadır. Her yıl ortalama olarak 500 civarı mübaşir ataması yapılmaktadır. Bu atamaların büyük bir kısmı ise büyük illere yapılmaktadır. Mübaşir maaşları da bu nedenle önem teşkil etmektedir. Lise, ön lisans ve lisans mezunu olan bireylerin atanabildiği bu görev için Kamu Personeli Seçme Sınavına girmiş olma ön koşulu aranmaktadır. En az KPSS puanı ise 78 olurken, en yüksek KPSS puanı 85 olmaktadır. Direkt olarak kadrolu olarak atanan adaylar, sözleşmeli olarak iş yapmaktadır. Kadrolu çalışanlar ile aralarında aylık maaş anlamında fark bulunuyor.

Mübaşir Maaşları 2020

 

Mübaşir maaşlarına zam enflasyon oranlarına bakılarak belirlenmektedir. Mübaşirin kademesi ve derecesi maaşların belirlenmesini sağlamaktadır. Buna göre:

 • Kademe ve derecesi 2/3 olan mübaşirler 3.990 Türk lirası aylık maaş almaktadır.
 • Kademe ve derecesi 2/2 olan mübaşirler ise 3.985 Türk lirası aylık maaş almaktadır.
 • Kademe ve derecesi ¼ olan önlisans mezunu mübaşirler ise 4.063 Türk lirası olmaktadır.

Mübaşirlerin alacağı maaşlara ilave olarak aile yardımı ve asgari geçim indirimleri de maaşlara eklenmektedir. Buna bakılarak bekar veya çocuksuz personeller için de aylık maaş oranları değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemeleri de eklenmektedir. Bunun yanı sıra yabancı dil tazminatı ödemesi hesaplamaya eklenmesi durumunda aylık maaşları artabilmektedir.

 

 

Mübaşir Maaşları 2020’da Ne Kadar?

 

Mübaşir aylık maaşı 2020 yılında artmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev icra eden tüm kamu çalışanlarının maaşlarını devlet belirlemektedir. Bu nedenle de bütün memurlara olduğu şeklinde mübaşirlere de her yıl 2 kez zam yapılmaktadır. Bu zamlar ise Ocak ve Temmuz aylarında yapılıyor. Enflasyon oranlarına bakılarak bu artışlar yapılmaktadır. Tüm kamu personelleri gibi mübaşirler de iki kez zam almaktadır. 2019 yılında de maaşlar yüzde 4 oranında artmıştır. Bu zam aynı zamanda enflasyon farkının eklenmesi ile %10,69 oranında belirlendi. Özellikle mübaşir görevine başlamış olacak olan kimseler için eğitim seviyesine bakılarak da maaşları belirlenmiştir. Mübaşir atamaları için en az lise mezunu alma şartı bulunuyor. Bunun haricinde ön lisans veya lisans mezunu olan mübaşirler alınmaktadır. Bundan ötürü de yeni atanan mübaşirler için maaşlar:

 • Göreve yeni atanmış olan lise mezunu bir mübaşir 13. derecenin 3. kademesinden göreve başlamaktadır. Bu unsura göre lise mezunu yeni başlamış olan mübaşir aylık maaşı 2905 Türk lirası olarak belirlenmiştir.
 • Göreve yeni atanmış olan ön lisans mezunu bir mübaşir 10. derecenin 2. kademesinden itibaren göreve başlamaktadır. Buna göre, ön lisans mezunu yeni başlamış olan mübaşir aylık maaşı 2930 Türk lirası olarak belirlenmiştir.
 • Göreve yeni atanmış lisans mezunu bir mübaşir 9. derecenin 1. Kademesi ile göreve başlamış olur. Buna göre, lisans mezunu yeni başlamış olan mübaşir aylık maaşı 2935 Türk lirası olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu