Memur

2020 Güncel Belediyelerde Memur Maaşları Ne Kadar ?

2020 Belediye devlet memuru maaşları ne kadar olduğu, belediyede devlet memuru olmak isteyen kişilerin yanıtını merak ettikleri sorulardan biri hiç kuşku yok ki. Son yapılmış olan zamlar ve enflasyon farkının da eklenmesiyle yeni belediye memuru aylık maaşları netleşmiş oldu. Belediye devlet memuru maaşları konusu ile alakalı olarak; zamlı 2020 belediyede devlet memuru maaşları ne kadar oldu ? Belediyede çalışan memurlar hangi ek ödemeleri alır, bu ek ödemeler ne kadardır? Ek ödemelerle birlikte belediye devlet memuru maaş hesaplama nasıl yapılır? Gibi bütün soruların detaylı cevapları makalemizde. Siz de belediyede çalışan devlet memuru maaşları ne kadar merak ediyorsanız yazımızı kesinlikle okuyun.

 

Belediye Memurluğu

Belediyede devlet memuru olmak memleketimizde birçok bireyin kariyer ve gelecek hedefinde ön sıralarda yer alıyor. Bu durumun başlıca sebeplerinden bir tanesi merkezi yönetime bağlı diğer kurumlardaki memurlara oranla belediye devlet memuru maaşlarının daha yüksek olması. Belediyeler kendi bütçelerini kendileri kaynak sağlama yetkisi olan yerel yönetimlerdir. Kar etmek amacıyla işletmeler kurup ticari faaliyet yürütebilirler. Bu nedenle belediyeler kanunen personellerine bir takım ek ödemeler yapma yetkisine sahiptir. Diğer memurlardan daha yüksek peki 2019 itibariyle belediye devlet memuru maaşları ne kadar? İşte belediye çalışan maaşları hakkında bilmenizde fayda olan bütün ayrıntılar

2020 Belediye Devlet Memuru Maaşları Ne Kadar Oldu?

 

2020 Ocak ayı itibariyle devlet memuru maaşlarına %4 oranında zam yapılacağı önceden kararlaştırılıp kamuoyuna duyurulmuştu.  Bildiğiniz gibi devlet memuru maaşlarına enflasyon oranlarına göre belirlenmiş olan enflasyon farkı zammı da yapılıyor. TÜİK‘in geçtiğimiz senenin ikinci yarısındaki enflasyon rakamlarını açıklamasıyla 2020 Ocak ayı itibariyle devlet memuru maaşlarına ne kadar zam yapılacağı da netleşmiş oldu. enflasyon farkı ile beraber 2020 Ocak itibariyle devlet memuru maaşlarına yüzde 10,69 oranında zam yapılmış oldu. Son yapılmış olan zamların ardından lise mezunu, bekar göreve yeni başlayan belediye memuru aylık maaşı ortalama olarak 3500 Türk lirası civarına yükseldi. Lisans seviyesi üniversite mezunu, bekar, göreve yeni başlamış olan belediye memuru aylık maaşı ise ortalama 3800 Türk lirası olarak gerçekleşti.

 

Bu verdiğimiz rakamlar ek ödemelerin dahil olmadığı salt aylık maaşlardır. Belediye devlet memurları başka kamu kurumları devlet memurlarından farklı olarak Sosyal Denge Sözleşmesi (SDS)yemek yardımı, maktu mesai (fazladan mesai) şeklinde maaşlarına ek olarak ödemeler almaktadırlar. Ayrıca belediye memurları da dahil olmak üzere bütün memurlar evli ve çocuk sahibi olmaları durumunda eş ve çocuk yardımı alırlar.  Bunlara ek olarak bütün memurlar hizmet senesi artıp derece kademe ilerlemesi ilerlemesi kaydettiğinde aylık maaşlarında da artış olmaktadır. Örnek verecek olursak 25 senelik hizmet senesi olan bir devlet memuru aynı kadroda yeni başlamış olan bir memura göre 600 Türk lirasına yakın daha fazla aylık maaş alır. Yazımızın devamında bütün bu ek ödemeler ne kadar ve kimler alabilir detaylı olarak izah edeceğiz.

 

Eş ve Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bütün kamu personelleri evli ve çocuk sahibi olmaları durumunda maaşlarına ek olarak eş ve çocuk yardımı alırlar. Yapılmış olan son zamların ardından 2019 Ocak itibariyle eş çocuk yardımı miktarları ise şu şekilde oluştu.

  • İşsiz eş için eş yardımı; 251,68 Türk lirası‘den 278,58 Türk lirası’ye yükseldi.
  • 6 yaşından küçük çocuk için çocuk yardımı; 58,98  Türk lirası’den 65,28 Türk lirası‘ye yükseldi.
  • 6 yaşından büyük çocuk için çocuk yardımı; 29,49 Türk lirası’den 32,64 Türk lirası‘ye yükseldi.

Sosyal Denge Tazminatı Ne Kadar?

 

Yazımızın ilk bölümünde belediyede çalışan devlet memuru aylık maaşı için ek ödemeler olduğundan bahsetmiştik. Belediyeler kendi bütçelerini oluşturmakta olan yerel yönetimlerdir ve bütçeleri dahilinde personeline ek ödemeler yapabilir. Bu nedenle belediye çalışan aylık maaşları diğer kamu kurumlarından farklılık gösterir. Belediyede çalışan memurlara verilen olan ek ödemelerin en önemlisi Sosyal Denge Tazminatı da denen Sosyal Denge Sözleşmesi ödemeleri olmaktadır. Baştan belirtmek gerekir ki belediyeler sosyal denge tazminatı ödemek mecburiyetinde değildir. Bu tazminatın ödenmesi kararını belediye meclisi vermektedir. Herhangi bir mecburiyet olmasa da Türkiye’deki belediyelerin tamamına yakını personellerine sosyal denge tazminatı ödemesi yapar.

 

Bu tazminatın miktarı, belediyenin nüfusu ile beraber paralel olarak artmaktadır. Şu demek oluyor ki büyük nüfuslu kent ve ilçelerde sosyal denge tazminatı daha yüksekken, nüfusu az yerleşimlerde görece olarak az olur. İlgili yönetmeliklere göre 2019 senesi için sosyal denge tazminatı en fazla 850 Türk lirası olabilir. Belediyede çalışan devlet memuru maaşları sosyal denge tazminatı ile birlikte 3800 Türk lirası –  4000 Türk lirası civarında olur.

Belediye Devlet memuru Yemek Yardımı Ne Kadar?

Yemek yardımı da bu ödemelerden bir tanesidir. Sosyal denge ödemesinde olduğu gibi yemek yardımı ödemesi de bir mecburiyet değildir. Ancak çoğunlukla tüm belediyeler personeline ödemeyi yapar. Yemek yardımı yalnızca mesai günlerini kapsar. Yemek yardımı halk arasında genelde özel bir şirket adı olan ‘’Multinet’’ olarak bilinir. Bu uygulamada personele yemek kartı dağıtılmaktadır. Bu kart Türkiye’deki oldukça fazla sayıda restoranda ve markette alışveriş için kullanılabilmektedir. Yemek ücreti için sabit bir sayı söz konusu değil. Her belediye tutarı kendi belirler ancak ortalama olarak yemek yardımı 300 Türk lirası civarındadır.

Belediye Memur Aylık Maaş Hesaplama

Yazımızın bu kısmına kadar belediyede çalışan devlet memuru maaşı ve ek ödemeleri hakkında bilgi verdik. Şimdi de belediyede devlet memuru olmak isteyen kişiler için örnek bir belediye memuru aylık maaş hesaplama işlemi yapalım.

 

Evli, eşi işsiz, 6 yaşından küçük 2 evladı olan bir devlet memuru 409,17 Türk lirası eş ve çocuk yardımı alır. Başta da belirttiğimiz şeklinde sosyal denge ödemesi belediyeden belediyeye farklılık gösterse de ortalama 500 Türk lirası kabul edilebilir. Bunlara ek olarak ortalama 300 Türk lirası de yemek ücreti eklendiğinde belediyede çalışan bir devlet memuru 1210 Türk lirası ek ödeme alması mümkün olur.

Bütün bu ek ödemeleri dahil ettiğimizde işe yeni başlamış olan belediyede çalışan devlet memuru maaşları 4550 Türk lirası ile 4850 Türk lirası arasında olabilir. Tabi bunlara ilave olarak fazla mesai yapılması halinde maktu mesai parası de alınması mümkün. Maktu mesai parası zabıta memurları, şoförler ve itfaiye çalışanı için ödenir. Büro işi icra eden belediye memuru için fazla mesai ödemesi yapılmaz. Yukarıda verdiğimiz bütün ek ödeme rakamları ortalama tutarlardır, net rakam olarak kabul edilemez. Bu ek ödemeler her belediye için farklılık göstermektedir. Nüfusu büyük yerleşim yerlerinin belediyelerinde ek ödemeler daha fazla oluyorken, nüfusu düşük olan yerleşimlerin belediyelerinde daha az olur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu