Genel

2020 Emlak Vergisi Ne Kadar?

2020 emlak vergisi ücreti geçtiğimiz yıla nazaran %11,29 artmış durumda. 2019 yılında 100 TL emlak vergisi ödeyen bir vatandaş için emlak vergisi ücreti bu yıl 111,29 TL olmuştur. Ödemeniz gereken emlak vergisinin ne kadar olduğunu bilmiyorsanız, ilgili belediyeye giderek ne kadar emlak vergisi ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Eğer evinizi 2019 yılında aldıysanız, 2019 yılında evi satın aldığınız kişinin ödediği emlak vergisi miktarının %11,29’u kadar fazla bir değerde bu sene sizin ödemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayınız.

Emlak Vergisi İçin Ödeme Tarihleri Ne Zaman?

Emlak vergisi ödeme tarihi her yılın Mayıs ve Kasım aylarıdır. 1 yılda 2 dönem olarak alınan emlak vergisinin Mayıs ayı ödeme dönemi sona ermiştir. Bir sonraki ödeme dönemi ise Kasım ayıdır. Vergisini ödemek isteyen vatandaşlara Kasım ayının sonuna kadar süre tanınmıştır.

Akbank başkasının hesabına ATM’den para yatırma hakkında detaylar yazımızdadır.

Emlak Vergisi Sorgulama

Emlak vergisi sorgulamak için online internet sitesi olan E-Devlet’i kullanabilirsiniz. E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama bölümünden “Vergi Borcu Sorgulama” hizmetini arayarak emlak vergilerinizi ve diğer vergilerinizi sorgulayabilirsiniz. Dilerseniz direkt olarak emlak vergisi sorgulama sayfasına yönlenmek için https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Emlak vergisi sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden yapabileceğiniz gibi belediyeyi arayarak veya belediyeye giderek de yapabilirsiniz.

Kimler Emlak Vergisi Ödemek Zorunda Değildir?

Emlak vergisinden muaf kişiler bu vergiyi ödemek zorunda değildirler. Vergi muafiyetinden yararlanabilecek kişiler şunlardır:

 • Brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen ve tek meskeni olan kişiler
  • Tek meskeninde intifa hakkına sahip olan kişiler
  • Kendisine bakmakla yükümlü kimsesi olan ve 18 yaşını doldurmamış kişiler
  • Geliri olmadığını resmen belgeleyenler
  • Tek geliri emekli maaşı, dul maaşı, yetim aylığı, ölüm aylığı veya maluliyet aylığı olan kişiler
  • Gaziler
  • Şehit dul ve yetimleri
  • Engelli bireyler

Emlak vergisinden muaf olan kişiler arasında olduğunuzu düşünüyorsanız, gayrimenkulünüzün bağlı olduğu belediyeye muaf olduğunuzu kanıtlayan belge ile başvurduğunuz bir dilekçe doğrultusunda adınız sisteme muaf olarak işlenecek ve artık emlak vergisi ödemek zorunda kalmayacaksınız.

Adli suç ne demek? Hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Emlak Vergisi Muafiyeti İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Emlak vergisinden muaf olmak için gereken belgeler, emlak vergisi ödememek için başvurduğunuz sırada sizden istenilmektedir. Bu belgeler şunlardır:

 • Muafiyet dilekçesi
  • Vergi mükellefi olmadığınızı gösterir belge (Gazilik, tek gelirinizin dul aylığı olduğunu gösteren belge gibi)
  • Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı ya da Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü’ndeki ilgili birimden alacağınız aktif sigortalı olmadığınızı gösteren belgeler.

Emlak Vergisi Cezası Ne Kadar?

Emlak vergisi ödenmezse cezası her ay faizli olarak birikmektedir. Emlak vergisi ücreti yatırılmayan gayrimenkuller için her ay 1,40 oranında faizle emlak vergisi ücretine ceza olarak işlenmektedir. Ev sahibi olan kişi emlak vergisini ödememe konusunda ısrarcı olur ve ödememeye devam ederse banka tarafından kendisine bilgi geçilmektedir.

Kabaca bir hesapla bu yıl ödemeniz gereken emlak vergisinin 100 TL olduğunu varsayalım. Siz 100 TL olan emlak verginizi tam 10 ay geciktirdiniz. Her ay 1,40 TL ödemeniz gereken emlak vergisine eklenecektir. Hesaplamamızı yaptığımızda toplam 14 TL faiz eklenmektedir. 100 TL olan emlak vergimiz 10 aylık bir gecikme ile 114 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Faiz oranının artması ile ödememiz gereken ceza da aratacaktır. Ödemeniz gereken tutardan daha fazlasını ödememek için emlak verginizi, ödeme dönemi geldiği zaman geciktirmeden ödemelisiniz.

En iyi 4 antivirüs programı bilgilerini inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu