Sgk - Ssk - Bağkur

2020 Dul Maaşı Ne Kadar Oldu, Muhtaç Dul Aylığı Nasıl Alınır?

2020 Dul Aylık maaşı  eşi vefat etmiş ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlara devlet tarafınca verilmekte olan önemli bir nakdi yardım. 2020 Muhtaç dul aylığı ile ilgili olarak;  Dul aylık maaşı nasıl alınır? 2020 Dul aylık maaşı ne kadar oldu, ne kadar zam geldi? Dul aylık maaşı hangi koşullarda alınır, kimlere verilir? Dul aylık maaşı müracaatı nereye, nasıl yapılır, gerekli belgeler hangileri? Dul aylık maaşı kaç ayda bir veriliyor? Dul aylık maaşı ayın kaçında yatar, nereye yatar? Dul aylık maaşı hesaplama nasıl yapılır? Dul maaşlarına ikramiye var mı? Başta olmak üzere akıllara gelebilecek bütün soruların detaylı cevapları sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda.  Vatandaşlar arasında kaymakamlık dul aylık maaşı olarak da bilinen bu sosyal yardım hakkında bütün bilmek istedikleriniz makalemizde.

 

Muhtaç Dul Aylığı Nedir?

Anayasamızın 2. Maddesinde yer edinen ‘’Sosyal Devlet’’ ilkesi gereğince devlet, sosyal güvenlik kapsamı haricinde kalmış, yoksulluk çeken dezavantajlı gruplara sosyal yardım veriyor. Nakdi yardım ve ayni yardım şeklinde verilen bu sosyal yardımlar toplumda sosyal adaletin tesis edilmesinde mühim rol oynuyor. Devlet tarafınca verilen nakdi sosyal yardımlardan bir tanesi de muhtaç dul aylığı. Muhtaç dul aylığı, eşi vefat etmiş ama gerekli koşulları taşımadığı için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca ölüm aylığı bağlanmamış bayanlara verilmektedir. Şimdi sırasıyla muhtaç dul aylığı hakkında bütün bilinmesi gereken mevzuları bütün bilgileri ile izah etmeye başlayalım.

Dul Aylık maaşı Kimlere Verilir?

 

Muhtaç dul aylığı hakkında yaptığımız bu genel tarifin ardından, muhtaç dul aylık maaşı kimlere alabilir, dul aylık maaşı hangi koşullarda alınır mevzusuna açıklık getirelim. Muhtaç dul aylığı bağlanabilmesi için;

 • Sosyal güvenlik kapsamında sigortalı herhangi işte çalışmıyor olmak
 • Anne, baba ya da eş üzerinden ölüm aylığı almamak ya da alınmakta olan aylığın muhtaçlık sınırı altında olması
 • Ev, otomobil, arsa ve benzeri gibi üzerine kayıtlı mal olmaması
 • Nikahsız ya da imam nikahlı olarak başka biriyle aynı çatı altında yaşamıyor olmak gerekiyor. Bu saydığımız koşulları taşıyanlar muhtaç dul aylığı başvurusu yapmak için hak sahibidir.

 

 

Muhtaçlık Sınır: Muhtaçlık sınırı devletin nakdi yardım ve benzeri yardımlar vermek için dikkate almış olduğu en mühim kriterdir. Muhtaçlık sınırı, asgari geçim indirimi dahil edilmemiş net asgari ücretin miktarının üçte birini ifade etmekte olan bir terimdir. 2020 senesi için bir aylık kazancı 609 Türk lirası altında olan kimseler muhtaçlık sınırı altında yaşadığı kabul edilir. Aylık kazancı 609 Türk lirasının altında olan eşi vefat etmiş bayanlar muhtaç dul aylığı için başvuru yapabilirler.

 

2020 Dul Aylık maaşı Ne Kadar Oldu?

Şimdi de konuya ilişkin en çok merak edilmiş olan hususların başında gelen 2019 dul aylık maaşı ne kadar oldu sorusuna yanıt verelim şimdi de. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafınca geçtiğimiz günlerde yapılmış olan açıklamaya göre 2020 dul aylığı 587 Türk lirası oldu. Yapılmış olan bu açıklamayla merakla beklenen dul aylık maaşı 2020 ne kadar olacak sorusu da yanıtını bulmuş oldu.

 

Muhtaç dul aylığı 2 ayda bir 587 Türk lirası olarak ödenir. Şu demek oluyor ki muhtaç dul bayanlara devlet yardımı aylık 300  Türk lirasıdır.  2022 Sayılı Kanun kapsamında 65 yaş aylığı (yaşlılık aylık maaşı) alan bayanlar isterlerse muhtaç dul aylığı alabilirler. Ancak bu sebeple 65 yaş aylığı kesilecektir. İki aylık maaşı bir arada alabilmek ne yazık ki mümkün olmamaktadır.

Dul Aylık maaşı Nereden Çekilir?

Muhtaç dul aylığı, hak sahibi adına Ziraat Bankasına yatmaktadır. Maaşın yatması için Ziraat Bankasına hesap açmanıza gerek yok, maaşınız adınıza yatmaktadır. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası yazan kimlik belgesi ile herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden çekebilirsiniz.

Ne Zaman Yatıyor?

Dul aylık maaşı ne zaman yatıyor probleminin ne yazık ki sabit bir cevabı yok başta da belirttiğimiz şeklinde muhtaç dul aylığı SYDV tarafınca veriliyor. Her SYDV şubesi yardımı hangi tarihte ödeyeceğinin planlamasını kendisi yapmaktadır. Ancak dul aylığı  başta olmak üzere diğer bütün devlet yardımları her ayın 1’i ile 5’i tarihleri arasında yapılmaktadır. Eğer dul aylığı başvurunuz kabul edildiyse maaşınızı ayın kaçında alacağınızı vakıf şubesini arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

Dul Aylık maaşı Nasıl Alınır?

Muhtaç dul aylık maaşı başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV) yapılır. SYDV şubeleri ilçelerde kaymakamlık binaları içerisinde bulunuyor. Bu nedenle bu aylığa bayanlar arasında kaymakamlık dul aylık maaşı da denmektedir. Bu sizde bir kafa karışıklığına neden olmasın. Bahsedilen her iki aylık maaş birbirinin aynısıdır. Başvuru sırasında sizden bir takım belgeler istenecektir.

Dul aylığı için lazım belgeler ise şu şekilde;

 • Nüfus cüzdanı aslı
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’dan emekli, ölüm aylığı ve benzeri gibi aylık maaş alınmadığına dair belge
 • Müracaat formu
 • Üzerine kayıtlı menkul ya da gayrımenkul olmadığını gösteren tapu müdürlüğünden alınmış belge.

Yukarıda saydığımı belgelerle SYDV’ye başvuruyu yaptıktan sonrasında kurum yetkilileri kişini evine bir ziyarette bulunur. Ayrıca başvuru meydana getiren şahısın maddi duruma ilişkin de bir araştırma başlatılır. Durumu uygun görülenlere aylık maaş bağlanır.

Eşimden Boşandım Dul Aylık maaşı Alabilir Miyim?

Bu maaştan faydalanabilmek için eşin vefat etmiş olması gerekmektedir. Eşinden boşananlar maalesef dul aylığı alamıyorlar. Ama bu sizi umutsuzluğa düşürmesin. Bu aylık maaş devletin yapmış olduğu sosyal yardımlardan yalnızca bir tanesi. Bu aylık maaşı alabilmek için ekonomik olarak uygun şartları taşıyor ancak boşandığınız için alamıyorsanız, devletin yapmış olduğu başka sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz anlamına gelir.

Anayasamızın 10. maddesi gereği devlet kademelerinde bayanlara pozitif ayrımcılık uygulaması var. Bu nedenle dul bayanlara devlet yardımı, diğer vatandaşlara oranla daha çok yapılıyor, dul bayanların başvurusu daha basit kabul ediliyor. Devlet nakdi ve ayni olmak suretiyle onlarca sosyal yardım ve hizmeti uygulaması yürütmektedir. Bu yardımlardan uygun koşulları taşıdığınız birine başvurarak para yardımı ya da ayni yardım alabilirsiniz. Devlet tarafınca sosyal yardım ve hizmetler ve bu yardımlar kimlere verilir daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Dul Aylık maaşı İkramiye

Bu aylık maaşı alanlar dul maaşına ikramiye verilecek mi diye merak ve heyecanla bekliyordu. 2018 senesinin Nisan ayında Türkiye Büyük Millet Meclisinde torba yasa görüşmeleri tamamlandı ve kanun yürürlüğe girmiş oldu. Hayata geçen torba yasa ile emeklilere, devletten sosyal yardım alan kişilere ikramiye verilmesinin de önü açılmış oldu. Dul maaşına ikramiye yılda iki defa olacak şekilde verilecek. Dul aylık maaşı ikramiyesi her sene Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde verilecektir. Vatandaşlar için bir nevi bayram ikramiyesi olan bu ödeme, her bir sefer için 1000’er Türk lirası olmasına karar verildi.

Sosyal Yardımlaşma Dul Aylık maaşı Sorgulama

Dul aylığı sorgulama işlemi diğer birçok sosyal yardım uygulamasında olduğu şeklinde e devlet sistemi üstünden yapılmaktadır. E Devlet üstünden sosyal yardım detayları sorgulama işlemi yapabilmek için e Devlet parolanızın olması gerekmektedir. E Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine giderek 2 Türk lirası para ödeyerek e Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

E Devlet Dul Aylık maaşı Sorgulama yapmak için BURAYA tıklayın.

 • Tıklamayı yaptıktan sonrasında ilk önce ekranınıza kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. Bu sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın.
 • Bu tıklamayı yaptıktan sonrasında sistem giriş sayfasına geçiş yapmış olacaksınız. Bu sayfada sırasıyla Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile e Devlet parolanızı eksiksiz olarak gerekli kutucuklara girdikten sonrasında Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın.
 • Bu adımları eksiksiz olarak tamamladığınızda sosyal yardım detayları sorgulama ekranına ulaşmış olacaksınız. başvurunuz daha onaylanmadı ya da kabul edilmediyse ekranınızda Sosyal Yardım Detayları Bulunamadı uyarısı görmüş olacaksınız. başvurunuz onaylandıysa maaşınızla alakalı detayları bu sayfadan görebilirsiniz.

Dul Maaşına Zam Geldi Mi?

Okurlarımızın yanıtını merak etmiş olduğu ve bize en çok yönelttikleri sorular; muhtaç dul maaşına zam geldi mi ya da muhtaç dul maaşına zam gelecek mi şeklinde. Yukarıda da bahsettiğimiz suretiyle muhtaç dul aylığı  2020 senesi itibariyle iki ayda bir 587 Türk lirası olarak tespit edildi.  Böylelikle 2020 senesinde dul maaşına zam 37 Türk lirası olarak gerçekleşti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu