Kredi

20 Yıl 240 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar 2021 Güncel

Bundan sonra ev almak isteyen kişiler 20 Yıl 240 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar yardımıyla kira öder gibi ev sahibi olacaklar. Binlerce bireyin 20 sene 240 vadeli kredi verecek olan bankalara müracaat yapması beklenirken, 10 sene vadeli kredilerde ise vadenin %0,40 ile %0,50 arasında olacağı söylenmektedir.

Konut Kredisinde Vadeler 20 Yıl Oluyor

Konut sektörünün ileri gelen şirketlerinden konutta 240 ay vadeli konut satışları yapılacak. 20 Yıl 240 Ay Vadeli Konut Kredisi alarak ev sahibi olmak isteyen kişiler bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Konut sektöründe  kredi vadelerinin 20 seneye uzatılması yeniden gündeme geldi. Mevzu ile alakalı olarak kredi ile ev sahibi olmak isteyen kişilere bir müjdeli haber Emlak Konut GYO dan geldi. Derhal hayata geçmesi için çalışmalar yapılıyor. Ev sahibi olmak isteyen kişilerin büyük hayali olan uzun vadeli düşük faizli konut kredisi verilmesi planlanıyor.

Konut Firmaları Düşük Faizli 20 Sene Vadeli Kampanya Düzenliyor

Emlak Konut GYO ile müteahhitler arasında yapılmış olan toplantıdan 240 ay vadeli şu demek oluyor ki 20 sene vadeli olarak konut kredisi verilmesi hedefleniyor. Emlak konut öncülüğünde bir araya gelen müteahhitler uzun vadeli düşük faizli konut kredisi kullandırılması ile alakalı olarak ortak görüş birliğine vardılar.  240 ay vadeli olarak kullandırılacak olan konut kredileri ile taksitler düşürülürken ev sahibi olmak isteyenlerin daha çok ev alımı yapacak oldukları ümit ediliyor. Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum da kampanya da kredi faizlerinin % 0,70 faiz oranını geçmeyeceğini söyledi.

Mevzu ile alakalı olarak kampanya dahilindeki kredilerde konut faizlerinin de indirilmesi için bankalar ile görüşme yapılacak ve uzun vadeli konut kredilerinin faizlerini de % 0,70 ve daha aşağıya indirilmesi için görüşmeler sağlanacak. Bankalar mortgage kredilerini % 0,90 faiz oranları ile en yüksek 120 ay vadeli şekilde vermektedir. Bankalar ile uzlaşma sağlanırsa konutta krediler 240 ay kısaca 20 seneye çıkacak ve faizler de % 0,70′ in altında verilecek.

240 Ay Vadeli Konut Kredisi Müracaatları Ne Zaman?

Yeni senede konut sektöründeki ekonomiyi hareketlendirmek için Emlak Konut GYO öncülüğünde konut firmalarının kampanyalı olarak 20 Yıl 240 Ay Vadeli Konut Kredisi sektörde ilk kez uygulanacak.

56 bin  konut için % 0,70 faiz oranları ile 20 Yıl 240 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar ile müzakereler başlamış olacak.

Kampanyanın ayrıntılarının bankalar ile de görüşülmesinin arkasından Kampanyanın gelecek ay Şubat ayının ilk haftası başlaması ve mart sonuna kadar devam etmesi planlanıyor. Açıklama yapılır yapılmaz faizlerin aşağıya çekilmesi ile beraber konut kredileri 20 sene vadeli olarak % 0,70 faiz oranları ile verilmeye başlanacak.

Markalı konut projelerinin 20 sene vadeli olarak satışa çıkarılması ile konut sektöründe büyük bir hareketlilik umut ediliyor. Emlak konuttan ikinci konut seferberliği kapsamında bankalar ile yapılacak faiz indirimi görüşmelerinin arkasından detaylar netleşecek.

KONUT KREDİSİ VADELERİ 20 SENEYE UZATILACAK

Emlak konutun başı çekeceği kampanyadan ev sahibi olanların ödeyecekleri taksit tutarları 20 sene vadeli olarak verilmiş olan konut kredilerinde epey düşecek. Bunun anlamı şu; bugün bankalara giden ve 100 bin Türk Lirası limitinde % 0,90 faiz oranları ile 120 ay vadeli olarak konut kredisi alan kişi 1470 Türk Lirası faiz ödemesi yapıyor. 120 ay sürede 100 bin Türk Lirası konut kredisinde ödenen faiz oranı ayda aşağı yukarı 1470 Türk Lirası na tekabül ediyor. Şu anda şayet 0,5 faiz olursa bu aylık faiz ödemesi 950 Türk Lirasına düşecek. 10 sene için 0,5 faiz oranları ile verilecek olan 20 sene da % 0,70 faiz oranları ile verilecek olan bu kredide tüketiciler 10 yılda 120 ay için 950 Türk Lirası faiz ödemesi yapacak. Ortalama olarak 450 ila 500 Türk Lirası içinde para tüketicinin cebinde duracak.

 

Şayet % 0,70 faiz oranları ile 240 ay vadeli olarak 250 bin Türk Lirası konut kredisi çekerseniz de aylık olarak ödeyeceğiniz bu sayı  3650 Türk Lirasından 2400 Türk lirası’ na düşüyor. Kısaca 250 bin Türk Lirasına ev alacak olanlar 20 seneye 2400 Türk Lirası ödeme yaparak ev sahibi olabilecekler.

Bu kampanyadan faydalanmak isteyen kişiler Emlak Konut GYO projelerinden ve diğer tanınmış ve marka konut firmalarının projelerinde bir ev almaları gerekmektedir. Piyasa fiyatının altındaki faiz oranları ile düşürülecek olan faizlerin arasındaki marjı kim finanse edecek diye düşünüyor iseniz müteahhit firmalar ve Emlak GYO arasındaki marjı finanse edecektir. Merkez bankası faiz artırsa dahi 10 sene için % 0,5 faiz oranları ile verilecek bu projeden dönüş olamayacak ve bankalar ile yapılacak olan görüşmelerin sonrasında Emlak GYO projesinin bilgileri netleşecek.

20 Sene 240 Ay Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar vardır. Ama borçlarınızı erken kapatmanız daima yararınıza olacaktır ve faiz yükünden kurtulmuş olacaksınız.

 

Emlak GYO ve konut kredisi veren bankalar arasında yapılacak sözleşme sonucunda 20 sene vadeli konut kredisi çekilebileceği söylenmektedir. Bu bilgiler ekseninde uzun sürede ev sahibi olmak istemiş olan yurttaşlarımızın gelir belgesi, kimlik fotokopileri vb. evraklarını hazırlamaları, almayı düşündükleri konutlara ilişkin araştırma yapmalarının yarar sağlayacağı değerlendirilmektedir.

Bir takım uzmanlar tarafınca ise konut kredisi vadelerinin 20 seneye çıkarılmasının ev fiyatlarını yükselteceği de söylenmektedir. Bu sebeple, ev satın almak istemiş olan müşterilerin fazlalaşması ile arz talep ilişkisinden doğan bir ücret yükselişinin ortaya çıkabileceği değerlendiriliyor.

Hatta Türkiye’ de bir ilk önce Şekerbank mortgage kredilerinde 30 sene vade şansı sunuyor. 30 sene vade ile kredi çektiğinizde faiz oranı % 1,70, 20 seneye kadar ise %1,60 faiz oranı mevcuttur. Ayrıntılı bilgi alabilmek için tıklayınız. Kredi müracaatında bulunmak için T.C. kimlik belgeniz, gelir ve ikametgah belgeleriniz ile Şekerbank şubelerini ziyaret ediniz.

Hatta Şekerbank tarafınca konut kredisi kullanmak istemiş olan müşterileri için tespit edilecek vade 30 senedir. Kredi talebi ile Şekerbank‘ a da müracaat yapabilirsiniz. Cümlelerimizi tamamlarken siz kıymetli okurlarımıza bir müjde vermek istiyoruz. 2021 senesinde Ziraat Bankası ve Halkbank tarafınca (daha diğer bankalar herhangi resmi açıklamalarını yapmadılar.) sözleşmeli olan inşaat şirketlerinden yapılacak olan konut alımlarında faiz oranları yüzde 0,98’ e düşürdüğünü duyurdu. Banka şubelerine giderek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yapılmış olan son açıklamaya bakılarak Türkiye İş Bankası da kampanya dahilinde olarak sözleşmeli inşaat şirketlerinden yapılacak olan konut alımlarında faizleri %0,98 düzeylerine çekmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu