Banka

18 Yaş Altı Banka Hesabı Nasıl Açılır?

18 yaş altı banka hesabı açılması, yeni başlamış bir uyguladır. Önceden 18 yaşından küçük suç ehliyeti bulunmayan kişilere banka hesabı açılması banka mevduatlarına göre yasak olmakla beraber, ekonomik süreçlerin değişimi sonucu 18 yaş altına banka hesabı açmak mümkün hale gelmiştir. Ekonomik yaşamın sıkıntılı bir hale girmesinin bir sonucu olarak 18 yaşından küçük kişilerin, çocukların banka hesabı açarak birikim yapmalarına izin verilmiştir. 18 yaş altına banka hesabı açma işlemi ülkenin genel ekonomisinin kötüye gitmesine bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte 18 yaşın altında bulunan bireylerin geleceklerine yönelik yatırım yapmalarını mümkün hale gelmiştir.

18 yaş altına banka hesabı açmak mümkün hale gelse de bir takım şartlara tabi olarak uygulanabilen bir işlem olmaktadır. 18 yaş altı banka hesabı açmak için bir takım şertlar ve gerekli belgeler bulunmaktadır. Bununla birlikte 18 yaş altına hesap açan bankaların hepsi birbirinden farklı seçenekler sunmaktadır. Birçok banka bünyesinde 18 yaş altına hesap açmak mümkün olmakla beraber hepsinin hesap ve işlem özellikleri farklılık göstermektedir.

Ayrıca T.C kimlik no ile ehliyet sorgulama bilgilerini inceleyebilirsiniz.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açmak İçin Ne Tür Şartlar Bulunmaktadır?

18 yaş altındaki kişilere banka hesabı açılması için kendi beyanları ve talepleri yeterli olmamaktadır. 18 yaş altı için banka hesabı açma işlemi ancak velinin onayı ile mümkün olabilmektedir. 18 yaş altı hukuken yetişkin olarak değerlendirilmediği için, banka hesabı açmak için de kendi talepleri yeterli olmamaktadır. 18 yaş altındaki kişinin banka hesabı sahibi olabilmesi için velisiyle başvuru yapması ve işlemlerin veli tarafından onaylanması gerekmektedir. 18 yaş altı banka hesabı açma başvurularında hesabın açılacağı çocuğun velisinin kimlik fotokopisi ve onay belgesinin bulunması en temel iki şart olmaktadır. Velinin kimlik fotokopisi ve onay belgesi dışında, ikametgah belgesinin de bulunması durumunda 18 yaş altındaki kişi için banka hesabı açamak mümkün hale gelmektedir. Açılacak hesabın özellikleri ve verdiği imkanlar hesabın açıldığı bankanın işleyişine göre değişmektedir.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açan Bankalar Hangileridir?

18 yaş altı için banka hesabı açan, birçok banka bulunmaktadır. Ekonomik süreçlerdeki gelişmelere ve bankacılık sektörünün son dönemlerde birçok insanın hayatındaki temel noktalardan biri haline gelmesine bağlı olarak birçok banka 18 yaş altı için banka hesabı açmaya başlamıştır. Bununla birlikte bankaların çocuklar için genellikle birikim amacıyla açtığı bu hesapların kapsamları ve kullanımları bankaların insiyatiflerine göre farklılık göstermektedir. 18 yaş altı banka hesabı açma avantajı sunan bankalar şu şekilde sıralanabilir.

 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Türkiye Ekonomi Banakası
 • İNG Bank
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Kuveyt Türk Bankası

Engelli ihtiyaç kredisi nasıl alınır, kimlere verilir? Hakkında detaylar yazımızdadır.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açılacak Banka Tercihi Nelere Göre Yapılmalıdır?

18 yaş altı için banka hesabı açan birçok banka bulunmakla beraber bu bankaların hesap özellikleri, kullanım şartları ve işlem ücretleri arasında çeşitli farklar bulunmaktadır. 18 yaş altı için açılacak hesaplarda doğru tercihin yapılması için bankaların sunduğu tüm bu şart ve özelliklerin ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. 18 yaş altı banka hesabı açarken dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir.

 • Bankalardan hesap açmak için hesapta bulunması gereken belli bir miktar para söz konusudur. 18 yaş altı için açılan banka hesaplarında en az kaç para bulunabileceği önemli bir noktada durmaktadır. Banka hesabında yüksek mevlaların bulunması şartına sahip olan bankaların tercih edilmesi doğru olmayacaktır. Minumum tutarı sunan bankada hesap açılmalıdır. Bunun nedeni 18 yaş altı çocukların ciddi miktar birikim yapma olanağının kısıtlı olmasıdır.
 • 18 yaş altı için açılacak banka hesaplarında diğer bir önemli nokta ise bankanın işletim ücreti talep edip etmemesidir. Tüm bankalar talep ediyorsa da en az işletim ücreti talep eden banka seç 18 yaş altı için açılacak hesaplarda genellikle küçük miktar yatırımlar bulunduğundan işletim ücreti kesilmesi durumunda yatırım büyük ölçüde para kaybına sebep olabilir.
 • 18 yaş altı için açılan birikim hesaplarında ise bankaların sunduğu faiz oranı önemli bir noktadır. Birikim hesabı için en yüksek faiz veren bankanın tercih edilmesi söz konusu çocuğun geleceği için önemli bir nokta olmaktadır.
 • 18 yaş altı için açılacak hesabın internet bankacılığında ileri olan bir bankada açılması tavsiye edilmektedir. Söz konusu hesabın ilerleyen dönemlerde varlığını koruması ve kullanılabilir olması için intenet bankacılığı önemli bir noktada durmaktadır.

18 yaş altı için açılacak banka hesaplarında dikkat edilmesi gereken noktalar bunlar olmakla beraber, birçok banka 18 yaş altına açılan hesaplar için çeşitli avantajlar sunmaktadır. 18 yaş altı banka hesabı açarken bu avantajlar ve bankaların sunduğu paketlerin tümü incelenmelidir.

Ziraat Bankası Birikim Hesabının Özellikleri Nelerdir?

ziraat bankasi birikim hesabi nedir

Ziraat Bankası tarafından 18 yaş altına özel olarak sunulan birikim hesabı mevcuttur. Sadece 18 yaşından küçük kişiler için açılan bu hesap için işletim ücreti talep edilmez. Bununla birlikte birikim hesabı sahibi çocuk 18 yaşına geldiğinde hesap Genç Ziraat hesabı olarak değiştirilmektedir. Ziraat Bankası birikim hesabında TL, Euro ya da Dolar cinsinde birikim yapmak mümkündür. 18 yaş altı için avantajlı bir seçenek olan birikim hesabını açmak için 500 TL yatırmak gerekmektedir.

SGK rapor parası sorgulama bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

18 Yaş Altı Hesap Açmada İş Bankası İlk İmzam Hesabı Nedir?

18 yaş altı için hesap açma imkanı sunan diğer bir banka ise İş Bankası’dır. İş bankasının 18 yaşından küçükler için sunduğu hesap, ilk imzam hesabıdır. Bu hesabın kullanımı için 18 yaşına kadar işletim ücreti talep edilmemekle beraber, alışverişlerde kartı kullanmak mümkündür. 18 yaşına gelen kişilerin ilk imzam hesap kartı normal iş bankası kartına çevirilmektedir.

Garanti Bankası Tarafından 18 Yaş Altına Sunulan Hesap Nedir?

Garanti Bankası’ndan açılabilen harçlık hesabı 15 ile 25 yaş arası için geçerli olmakla beraber işletim ücreti talep edilmemektedir. Garanti Bankası harçlık hesabı 18 yaşından önce açılabileceği gibi 25 yaşına kadar da işetim ücreti ödememe avantajı sunmaktadır.

18 Yaş Altı İçin TEB Nasıl Bir Hesap Seçeneği Sunmaktadır?

Türkiye Ekonomi Bankası gençler için üç ayrı yaş grubuna göre hesap açma fırsatı sunmaktadır. 18 yaş altı için sunduğu hesap olan Global Genç Hesabı dünyanın her yerinde geçerli olmaktadır.

İNG Bank Çocuk Turuncu Hesabı Nedir?

İNG Bank’ın 18 yaş altı için açtığı hesap Çocuk Turuncu Hesabı’dır. Bu hesapta da birçok banka da olduğu gibi işletim ücreti olmamakla beraber hesap açmak için belli bir alt limit de bulunmamaktadır. İNG Bank Çocuk Turuncu Hesabı üzerinden her türlü para çekme ya da yatırma işlemi uygulanabilmektedir. 18 yaş altı için açılan bu hesabı aktif olarak kullanmak mümkün olduğu gibi, birikim hesabı olarak da kullanmak mümkündür.

Vakıfbank 18 Yaş Altı Hesap Açma Seçeneği Nasıldır?

Vakıfbank 18 yaş altı için değil, 24 yaş altı için banka hesabı seçeneği sunmaktadır. Bankomat olarak geçen bu kartı kullanabilecek gençler için alt yaş limiti bulunmamakla beraber üst yaş limiti 24’tür. Bu kart birikim yapmaya uygun olduğu gibi çeşitli alışveriş seçenekleri de bulundurmaktadır. 18 yaş altı banka hesabı açma seçeneği birçok bankada olmakla beraber Vakıfbank’ta üst yaş limitinin daha yüksek olması, işletim ücreti açısından avantajlı bir noktadır.

Ayrıca 2020 çocuk parası ne kadar, nasıl alınır? Detaylarına da bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu